Twierdza Kłodzko i jej podziemia

Kłodzko to największe miasto ziemi kłodzkiej, położone na Dolnym Śląsku. Znajduje się tu znana fortyfikacja obronna, która został wybudowana jeszcze w średniowieczu. Układ urbanistyczny uwzględniał duże różnice wysokości, wynikające z ukształtowania terenu, dlatego możemy tu spotkać nawet ulice biegnące po schodach (ul. Spadzista). Szeroka baza noclegowa sprawia, że każdy z przyjeżdżających w te okolice znajdzie odpowiednie dla siebie noclegi [➟]. Kłodzko to doskonałe miejsce na weekendową wyprawę lub dłuższy urlop.

Najstarsza część miasta położona jest nad lewym brzegiem Nysy Kłodzkiej. Rynek leży u stóp Fortecznej Góry i z urbanistycznego punktu widzenia został tak zaprojektowany, aby spełniał podstawowe zadanie – obronne. Głównym punktem miasta jest Twierdza [➟https://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdza_K%C5%82odzko]. Dziś to dobrze zachowana budowla udostępniona od 1960 roku do zwiedzania. W XVII i XVIII wieku była jedną z najnowocześniejszych bastionów obronnych, trudnym do zdobycia. Tylko cześć zabytku jest otwarta dla turystów. Ponad 90% całego kompleksu kryje tajemnice niedostępne przyjeżdżającym tu gościom. Ze szczytu twierdzy rozciąga się panorama Ziemi Kłodzkiej, jednak o wiele ciekawiej jest pod ziemią.

Na turystów czekają dwie trasy turystyczne, rozciągające się pod fortyfikacją. Pierwsza z nich Podziemna Trasa Turystyczna w Twierdzy Kłodzkiej częściowo wiedzie przez podziemną część twierdzy. Została udostępniona na początku lat 70. ubiegłego wieku. Druga Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego to oddana do zwiedzania w roku 1976 część podziemia, wiodąca pod starówką Kłodzka. Trasa ma 700 metrów długości, a w jej skład wchodzą tunele i kilkanaście sal z eksponatami dotyczącymi historii miasta. Podziwiać tu można narzędzia, którymi posługiwali się mieszkańcy Kłodzka przed wiekami: piec piekarski, karczma, pralnia czy narzędzia kata. Z głośników zainstalowanych na trasie dobiega szum dawnego miasta, odgłosy z karczmy, mieszczańska muzyka czy nawet odgłosy bitwy. Jeśli ktoś jest bardzo strachliwy musi na siebie uważać w kłodzkich podziemiach. Można się natknąć na różne niespodzianki, np. szczury (animacje z projektora), które reagują na przechodzących turystów.

Cześć z tuneli sięga czasów średniowiecznych. Już w tym okresie pod zabudową miasta kopano głębokie piwnice. Podziemia te służyły do przechowywania żywności lub jako schronienie na wypadek najazdu fortecy. Kłodzko to niesamowite miasto, skrywające wiele atrakcji i związanych z nim tajemnic. Burzliwa historia pozostawiła tu wiele śladów, które trzeba zobaczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>