Krótka charakterystyka Gór Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie jest to pasmo górskie znajdujące się w Polsce południowo-wschodniej. Najwyższym szczytem znajdującym się w tym paśmie jest Łysica, której wysokość wynosi 612 m n. p. m. Nazwa tego pasma wywodzi się od relikwii Krzyża Świętego, znajdującej się w Klasztorze na Łysej Górze. Wypiętrzenie Gór Świętokrzyskich nastąpiło na granicy syluru i dewonu i jest to jedno z najstarszych pasm znajdujących się w Polsce i całej Europie. Szczyt jest objęty ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Cudowne, malownicze krajobrazy zachwycają swoją urodą i naturalnością. W najwyższej partii gór znajdują się głęboko wcięte piękne doliny, strome stoki, gołoborza i skałki ostańcowe. Te ostatnie oznaczają wyizolowaną formę terenu, która jest pozostałością po większym masywie skalnym. W dawnych czasach ten rejon był bardzo bogaty w występowanie rud żelaza, ołowiu czy miedzi, znajdowało się tu również wiele czynnie działających ośrodków górnictwa.

Góry Świętokrzyskie pokryte są od listopada do kwietnia pokrywą śnieżną, która utrzymuje się średnio przez okres od 50 do 90 dni. Pomiary średnie temperatur w ciągu roku wskazują ich poziom na od 1 do 2 stopni Celsjusza. To natomiast wpływa na roślinność, która swój okres wegetacji w najwyższych partiach gór ma krótszy niż w centrum Polski, bo wynosi blisko 200 dni w ciągu roku.

Góry Świętokrzyskie posiadają dopływ najdłużej rzeki Polski – Wisły. Odwodnienie następuje dzięki rzece Opatówce, czy dopływie Pilicy – Czarnej Koneckiej. Centrum turystycznym i gospodarczym tego wspaniałego regionu jest miasto Kielce. Stąd też najwięcej noclegów Gór Świętokrzyskich rozmieszcza się głównie w tej malowniczej okolicy.

Góry Świętokrzyskie stworzone są z kilkunastu innych pasm, które ciągną się od wschodu na zachód i mają równoległe ułożenie względem siebie. Główna oś ciągnie się przez około 80 kilometrów. Pasmo górskie pocięte jest rzekami: Słupianką, Lubrzanką, Bobrzą oraz Łosośną. Aby móc w pełni zwiedzić to urokliwe miejsce, należy pozostać tu minimum parę dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>