Konstrukcje z historią w tle – Opole

Wszyscy zapewne wiedzą, że Opole słynie z organizacji Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, jednak miasto to ma do zaoferowania turystom znacznie więcej niż pamiątki i miejsca związane z tym znanym wydarzeniem kulturalnym. Spacerując po mieście można podziwiać pięknie zdobione fasady kamienic. Niektóre swoją historią sięgają XIV w. Obok nich uwagę przykuwają nowoczesne budynki, a wśród nich przede wszystkim Biblioteka Miejska, Teatr Lalki i Aktora oraz gmach Kolegium Maius. Ostatnia z wymienionych budowli mieści się na najwyższym punkcie Starego Miasta, Wzgórzu Uniwersyteckim, na którym usytuowane są także Kolegium Minus i Kaplica Świętego Wojciecha. W otoczeniu budynków można znaleźć wiele, ukrytych wśród zieleni, rzeźb – zarówno zabytkowych, jak i współczesnych, przedstawiających znane postacie ze świata sztuki. Szczególnie ulubioną z figur jest Pomnik Agnieszki Osieckiej, który przedstawia artystkę siedzącą z plikiem kartek na kolanach. Stojące obok puste krzesło zachęca zwiedzających, aby na nim usiąść i zadumać się nad życiem tej wybitnej postaci. Ciekawym faktem jest to, że istnieją też miasta, w których atrakcje związane z historią mogą kryć się pod ziemią, takim przykładem może być Kłodzko. Zwiedzić tam mamy sposobność tajemniczą twierdzę, która odegrała dużą rolę w dziejach miasta.

Zwiedzając miasto koniecznie trzeba wdrapać się na mierzącą ponad 40 m. Wieżę Piastowską i spojrzeć na panoramę miasta. Zabytek stanowi pozostałość po Zamku Piastowskim, a datowany jest na XIII w. W środku wyeksponowano liczne ślady historii, np. hełmy, miecze, czy zbroje. Godnymi uwagi zabytkami architektury są budynek Dworca Głównego, gmach Poczty Polskiej, Stara Synagoga, czy liczne w mieście kościoły. Warto także zwiedzić Klasztor Franciszkanów. Nie wiele osób wie, że w Opolu mieści się jeden z najładniejszych w Polsce ogrodów zoologicznych. Chociaż zmagało się z wieloma przeciwnościami losu, ZOO za każdym razem się odradzało. Nie przeszkodziła w tym nawet powódź stulecia, choć zniszczenia spowodowała ogromne. Obecnie ogród może poszczycić się dużą różnorodnością zwierząt, ale także udanym ich rozrodem w sztucznym środowisku. Niedawno dwukrotnie przyszły na świat małe gepardy, co zdarza się w niewoli rzadko. Największą dumą są goryle. Zwiedzający tłumnie przybywają, by zobaczyć pokaz karmienia tych zwierząt.

Jeżeli chodzi o noclegi Opole jest dobrze zorganizowane. Do dyspozycji turystów pozostają liczne hotele, kwatery prywatne, czy gospodarstwa agroturystyczne. Można znaleźć również kilka hosteli. Niektóre z wymienionych obiektów słyną dodatkowo ze znakomitej kuchni. Szeroka baza noclegowa z pewnością stanowi duże ułatwienie dla osób pragnących poznać lepiej to piękne, położone nad Odrą, miasto. Jeśli chodzi o gastronomię, każdy znajdzie coś dla siebie. Od sieciówek serwujących fast food, przez tradycyjną kuchnię polską, po egzotyczne sushi, czy wysokiej klasy restauracje. Szczególnie polecana jest pewna naleśnikarnia mieszcząca się w drewnianym domku szwajcarskim z XIX w., który stanowił część dawnego Ogrodu Rejencji Opolskiej. Obiekt znajduje się na brzegu Młynówki tuż przy Moście Groszowym. Znakomite francuskie naleśniki zostały docenione przez gwiazdy przybywające na Festiwal. W okresie jego trwania można natknąć się tu na sławnego współbiesiadnika.

4 thoughts on “Konstrukcje z historią w tle – Opole

  1. @Adamowski jak się wybierasz na festiwal to lepiej zarezerwować wcześniej, ale jak poza terminem festiwalu to wydaje mi się że można kilka dni wcześniej i spokojnie coś się znajdzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>