.

Migawki

Informacje dla zwiedzających
Uprzejmie informujemy, że zamek w Rabsztynie i Chata Kocjana są niedostępne dla zwiedzających w sezonie zimowym, tj. od 26 października 2015 r. do końca kwietnia 2016 r.

Przydatne adresy

Bractwo Rycerskie Kruk
www.bractwo.olkusz.pl

MOK Olkusz
www.mok.olkusz.pl

UMiG Olkusz
www.umig.olkusz.pl

Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn
www.rabsztyn.ilkus.pl

Kalendarz imprez

sierpień 2016
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Szukaj na stronie

 

Od początku swej działalności członkowie bractwa nie tylko biorą udział w turniejach rycerskich w całej Polsce, ale aktywnie angażują się w życie lokalnej społeczności. W maju 2008 r. bractwo było współorganizatorem Koncertu Charytatywnego „Rycerskie Serca” pod olkuską basztą, z którego cały dochód został przekazany na rzecz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olkuszu. W 2009 r. członkowie bractwa prezentowali zwyczaje rycerskie na wielu pokazach m.in. w Istebnej, gdzie przez cały dzień gościli na obozie wakacyjnym dla dzieci i młodzieży z domów dziecka. Rycerze zorganizowali charytatywne pokazy walk, tańców i żywej historii.

Ważną dla organizacji stała się opieka oraz promocja zamku w Rabsztynie. Członkowie bractwa kilkukrotnie organizowali wycinkę krzaków i samosiejek porastających wzgórze zamkowe. W coroczny kalendarz imprez wplatają się też pokazy, jakie bractwo organizuje podczas samorządowych uroczystości okolicznościowych. Takie pokazy służą równocześnie promocji bogatych tradycji historycznych naszego regionu. Ciekawym przedsięwzięciem stał się udział członków bractwa w czuwaniu przy grobie Chrystusa w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja w Olkuszu, podczas świąt Wielkanocnych. Bractwo prezentuje również swą działalność podczas Targów Wolontariatu, jakie odbywają się cyklicznie w olkuskim Miejskim Ośrodku Kultury.

W marcu i kwietniu 2011 r. w olkuskim MOK przez dwa tygodnie prezentowana była wystawa kultury materialnej XI-XV wieku, zorganizowana przez bractwo. Na cieszącej się ogromnym zainteresowaniem wystawie można było podziwiać broń, uzbrojenie i przedmioty codziennego użytku, będące replikami średniowiecznych oryginałów oraz fotografie ilustrujące bogatą i różnorodną działalność bractwa.

Członkowie bractwa zorganizowali także prelekcję dla uczniów olkuskiej Szkoły Podstawowej nr 4, podczas której przedstawili młodzieży realia życia w średniowieczu oraz przekazali wiedzę na temat zebranych na wystawie eksponatów. W sierpniu 2011 r. Bractwo współorganizowało, wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu, plenerową imprezę „Zakończenie Lata”. Odbył się koncert, oraz warsztaty tańca i pokazy walk konnych. Członkowie bractwa rozbili historyczny obóz rycerski, zaprezentowali pokazy walk i artylerii czarnoprochowej. Uczestnicy imprezy mieli okazję zapoznać się z replikami uzbrojenia i opancerzenia rycerstwa XIV – XV wieku. W tym samym roku członkowie stowarzyszenia zorganizowali pokaz dla dzieci i młodzieży z Olkuskiego Uniwersytetu Juniora, na którym zaprezentowali uzbrojenie i ubiór przypadający na odtwarzany przez nich okres historyczny. Na początku 2012 r. członkowie stowarzyszenia wzięli udział w programie artystycznym zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Istotnym elementem działalności olkuskiego bractwa jest uczestnictwo w turniejach rycerskich. Najważniejszą imprezą, współorganizowaną przez bractwo, jest coroczny turniej na zamku w Rabsztynie. Imprezy te z roku na rok mają coraz bardziej atrakcyjny program i cieszą się ogromnym uznaniem zarówno wśród turystów jak i członków innych bractw rycerskich. Rabsztyński turniej od samego początku współorganizowany jest przy ścisłej współpracy rycerzy ze Stowarzyszeniem „Zamek Rabsztyn” oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu. W coroczny kalendarz bractwa wpisał się także udział w turniejach rycerskich w: Ogrodzieńcu, Raciborzu, Bielsku Białej, Lublinie, Dębnie, Nidzicy, Jaworznie czy Zabrzu. W 2010 r. olkuscy rycerze wzięli po raz pierwszy udział w rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem z okazji jej 600 rocznicy. Od tego czasu członkowie stowarzyszenia regularnie goszczą na Grunwaldzkich polach, stając w szeregach Chorągwi Mazowieckiej Księcia Janusza. Członkowie olkuskiego bractwa mieli nie raz okazję dowieść tam swych umiejętności podczas licznych zmagań i turniejów oraz samej inscenizacji bitwy, w której uczestniczyli rekonstruktorzy z całej Europy.

Spotkania olkuskiego bractwa „Kruk” organizowane są regularnie w każdy piątek w Szkole Podstawowej nr 4. Podczas spotkań omawiane są bieżące sprawy bractwa oraz odbywają się warsztaty tańca średniowiecznego. W soboty prowadzone są treningi szermiercze i łucznicze.

www.zamek-rabsztyn.pl - Strona internetowa finansowana przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu (2016)